Mgr. František Grundloch

Na skok za Šemíkem

19.11.2021 | Drahomíra Chadimová | 3. ročník

Aneb dá se postavit kůń, hrad či tvrz ze stavebnice Seva?

Ve Všeumětelech to již určitě zkusili, tak proč ne naši třeťáci při pracovním vyučování? Po hodině ČJ, ve které probírali Staré pověsti české, jim právě ta o statečném činu koně Šemíka, který zachránil vladykovi Horýmírovi život, utkvěla v hlavách nejvíc.

Je to jedna z nejpůvabnějších českých pověsti:

Horymír měl poslední přání: než mu kat srazí hlavu, ať je mu dovoleno se ještě jednou projet po nádvoří Vyšehradu na věrném koni Šemíkovi. Kníže tuto prosbu hodlal splnit, ale nařídil, ať jsou pevně zavřeny všechny hradní brány. Horymír pak mohl jít osedlat svého Šemíka. Přiložil mu hlavu k hřívě a dlouho cosi šeptal. Pak skočil do sedla.

Kůň se vzepjal a začal dělat dlouhé skoky, pak zahrabal kopyty a ozval se lidským hlasem: “Pane, můj pane, drž se, drž se!” A než se všichni vzpamatovali, kůň se rozletěl po nádvoří, odrazil se, přeskočil vysoké opevnění a už se nesl vzduchem až na druhý břeh.

Úkol byl jasný: postavit hrad či tvrz a pokusit se i na počest Šemíka postavu i koně.

Děti stavění bavilo moc. Protože jsme nakonec museli naše díla rozložit, tak jsem dětem slíbila, že se na ně můžou kdykoli podívat na fotách.

Posuďte sami, jak se práce vydařila.