Žákovský parlament aneb Zaznělo ve školním rozhlase

18.9.2023 | Jan Mužík

Milé děti, milá mládeži,

v dnešním školním hlášení bych vám rád představil důležitou součást naší školy – žákovský parlament. Ten bude od letošního školního roku fungovat malinko odlišně.

Co to ale ten žákovský parlament vlastně je?

Žákovský parlament je tvořen skupinou žáků, kteří byli zvoleni jako zástupci svých tříd. Nově si své dva zástupce v každé třídě budou volit i žáci na 1. stupni, od 2. až po 9. ročník. V rámci třídních voleb, které by měly proběhnout do konce září, může každý žák volit a každý žák může být i volen.

Parlament se bude scházet pravidelně 1x za 14 dní, v předem stanovené vyučovací hodině, ze které budou zástupci žákovského parlamentu omluveni, avšak zameškané učivo si budou muset doplnit. Schůzky budou probíhat pod vedením koordinátorky žákovského parlamentu, kterou je paní Lenka Stejskalová.

A k čemu vlastně žákovský parlament je?

Parlament sbírá od žáků podněty, co ve škole zlepšit, jak proměnit k lepšímu prostředí i atmosféru školy, jak vést otevřenou komunikaci mezi žáky, učiteli a vedením školy.

Realizuje také různé akce a projekty, které upevňují bezpečné sociální klima ve škole, ale i ve veřejnosti.

A co nabízí žákovský parlament svým členům?

Žákovský parlament učí děti mnoha dovednostem, důležitým pro další studium i budoucí práci – například dobře komunikovat, prezentovat své myšlenky a práci, naslouchat ostatním, přijímat odpovědnost a mnoho dalších cenných dovedností.

Každý člen má možnost měnit naši školu k lepšímu, ukázat svoje schopnosti jinak než při vyučování, a zažít pocit z dobře vykonané práce.

Fungování a úspěch žákovského parlamentu ale nezávisí pouze na jeho členech, ti jsou pouze jakýmsi hlasem třídních kolektivů, v rámci kterých má každý z vás žáků možnost zapojovat se do veřejného dění a být aktivní. Jedině tak můžeme měnit svět kolem nás k lepšímu.

Nezastupitelnou roli mají v tomto i třídní učitelé a učitelky, neboť jsou vašimi průvodci, kteří vás učí klást vlastní otázky, hledat odpovědi a vzbuzují ve vás touhu měnit věci kolem sebe.

Tímto vám všem, žákům i třídním učitelům, přeji úspěšnou volbu třídních parlamenťáků a za sebe zároveň slibuji maximální možnou podporu žákovského parlamentu, jehož schůzek se velmi rád občas zúčastním.

Děkuji vám za pozornost a nezapomeňte, že vaše názory a nápady jsou důležité!