Den pro Ukrajinu

13.3.2022 | Drahomíra Chadimová

Jsou dny slunečné, ale i zamračené- stejně jako barvy na ukrajinské vlajce.

Po jarních prázdninách jsme se do školy vrátili se smíšenými pocity.

Vojenský útok na Ukrajinu se dotkl každého z nás.

Hned první den měl hlášení pan ředitel, kde shrnul základní fakta, proč k napadení Ukrajiny došlo i krátký historický vývoj této země.

S žáky jsme se domluvili, že budeme Ukrajině věnovat víc pozornosti v rámci Dne pro Ukrajinu.

Ten den jsme přišli do školy oblečeni v barvách jejich vlajky.

V hodině Vl paní učitelka Divoká již den předem seznámila žáky pomocí prezentace s potřebnými informacemi o utváření samostatného státu Ukrajina, jejich sousedech, bývalého bloku SSSR i současné aktuální situaci.

Ve čtvrtek jsme zahájili den ukrajinskou hymnou a poté se snažili objasnit otázky, které se nám kolem této situace honí hlavou.

V matematice jsme počítali aktuální poklesy měn a nárůst různých surovin v závislosti na celosvětové situaci.

Byl prostor i pro osobní vyjádření pocitů v rámci písemné úvahy nad témetem: "Čím je pro mě svoboda?" nebo někteří se raději zamýšleli nad situaci na Ukrajině- volné psaní.

Vytvořili jsme velké srdce pro Ukrajinu jako projev solidarity a kdo mohl, přinesl i nějaké své hračky, které už nepotřebuje.

Ty jsme osobně předali panu starostovi. Jeho slovy: "Kdo dává, je obdarován.", obdaroval i on každého propiskou.

Ani jsme tou dobou netušili, že se už po víkendu bude jeden z ukrajinských chlapců (Andrej) vzdělávat spolu s námi ve třídě.