Mgr. Lenka Chybíková

Ekologický den- téma VODA

28.4.2023 | Drahomíra Chadimová

Pro prvňáčky v centru pozornosti tentokrát vývoj žáby

Voda je jednou z podmínek životu na Zemi. O tom jsme si mohli s prvňáčky v pátek 28. 4. více povídat a udělat i nějaké pokusy, jaké má voda vlastnosti, co se v ní jak rozpouští a jak se různé materiály rychle potápí či nepotápí.

V centru naší pozornosti ale byl život žáby, obojživelníka, který má svůj specifický vývoj. Z nakladených vajec se vylíhnou pulci, kteří jsou na vodním prostředí závislí. Ve velmi rychlém čase jim dorůstají končetiny, zkracuje se osásek a vyvíjí se plíce. Poté, co se poprvé nadechne vzduchu nad hladinou, je malá žabka na světě. Pozoruhodné a krásně zařízené. Děti mohly obdivovat tento koloběh na krátké videoukázce, poté jsme si vše zopakovali na perokresbách vývoje na pracovním listu a pak už jen vyrazit do terénu.

Obě třídy jsme měly cíl jasný. Se zastávkou u Kašpárkova rybníku jsme mířili k vodní nádrži bývalého koupaliště, kde jsme vše mohli pozorovat v reálu. Děti nadšeně prozkoumávaly okraj nádrže, kde žaby nakladly "provazce" vajíček. Některá jsme si odebrali na pokus s líhnutím, a tak už v pondělí ve škole jsme měli ve sklenici s vodou vylíhnuté pulce.

Protože jsou naši prvňácci akční, nelenili a ti, kteří měli gumáčky se dali i do čištění blízkého potůčku. To bylo radosti!